Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Sądeckie smaki

Sądeckie produkty pszczele pochodzące z prężnie działających gospodarstw pasiecznych są znane i cenione w całym kraju, przede wszystkim ze względu na wysoką jakość. Dzięki przyrodniczej różnorodności ziemi sądeckiej różne są też powstające tu miody: spadziowy, mniszkowy, wielokwiatowy, rzepakowy, wrzosowy, akacjowy, gryczany i lipowy. Sądeckie miody można zakupić m.in. w Stróżach i Kamiannej. W Stróżach w „Sądeckim Bartniku” działa muzeum i skansen pszczelarski. Zebrano tam kolekcję ponad stu zabytkowych uli oraz narzędzi pszczelarskich. W pasiece można zaglądnąć do uli i poobserwować życie pszczół. W skansenie organizowane są pszczelarskie warsztaty edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz okazjonalne „Biesiady u Bartnika”. W Kamiannej w Pasiece „Barć” atrakcją jest pszczela ścieżka edukacyjna oraz możliwość oglądania życia plastra miodu. Pasieka znajduje się na wysokości około 650 m n.p.m. w górach i pośrodku lasów, głównie szpilkowych. Produkty z Pasieki opatrzone są banderolą z autografem ks. dra Henryka Ostacha - patrona gospodarstwa. Pasieka „Barć” przez wiele lat dostarczała miód Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II. W Kamiannej warto również zwiedzić skansen uli o oryginalnych kształtach i bogactwie barw.

Jak ważnym sądeckim smakiem jest jabłko, najlepiej świadczy to, że od pokoleń te owoce były znaczącym źródłem utrzymania sądeckich rodzin. Szczególnie dogodnym miejscem dla sadowników jest Kotlina Łącka. To jej wyjątkowemu mikroklimatowi tutejsze jabłka zawdzięczają swój wyrazisty smak, zapach i soczystość. 18 października 2005 r. Jabłka Łąckie zostały wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych. Sądeckie owoce są bazą do produkcji naturalnych i ekologicznych soków powstających wg tradycyjnych receptur w Tłoczni Maurera w Zarzeczu koło Łącka. Soki te są nie tylko doceniane przez klientów i koneserów naturalnych smaków, ale też regularnie wyróżniane przez jury specjalistycznych festiwali.

Legendą Sądecczyzny jest łącka śliwowica. W 1992 r. została ona zaliczona przez wojewódzkiego konserwatora zabytków do niematerialnych dóbr kultury. Znawcy uważają, że o jakości śliwowicy stanowi lekko żółtawy osad. Im go więcej widać po lekkim zamieszaniu butelką, tym wyższej jakości destylatu można się spodziewać po otwarciu. Podobno najlepszą śliwowicę produkowano ze ściętych pierwszymi przymrozkami śliwek węgierek, które po przemrożeniu opadły z drzew. Takie owoce ponoć gwarantowały wysoką jakość wyrobu i odpowiednie jego „oprocentowanie”.

Najmłodszym sądeckim smakiem, walczącym dopiero o swoją markę na lokalnym rynku, jest fasola Piękny Jaś z Doliny Dunajca. Z sądeckich gmin w uprawie fasoli specjalizuje się Gródek nad Dunajcem, gdzie ze 120 h zbiera się 2160 ton fasoli, co statystycznie daje 200 kg na jednego mieszkańca. Fasola potrafi tak pobudzić kulinarną wyobraźnię, że np. Janina Molek z Tropia wyprodukowała z fasoli wędzoną kiełbasę! Inni robią ciasta i kremy - dla każdego coś dobrego. Fasola z Doliny Dunajca zyskała status „Chronionej Nazwy Pochodzenia” (ChNP) - Rozporządzenie nr 1073/2011, z dnia 20 października 2011 r., opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE (L 278).

Jagnięcina przez stulecia była jednym ze specjałów ludów pasterskich, ale dostępnym tylko na największe święta. Dobrze przyrządzona zachwyca każdego smakosza, kusi nawet najwytrwalszych zwolenników diety i wytwornych potraw. Poza walorami smakowymi jest darem dla organizmu ludzkiego, źródłem składników przewyższających inne mięsa. Jagnięcina i wyroby owcze od wieków były obecne w menu ludów Karpat. Sery dla pasterzy stanowiły podstawę żywienia. Wielkie wypasy owiec ukształtowały krajobraz Beskidu Sądeckiego i Niskiego, zapewniając unikalną bioróżnorodność tych terenów.

Jedną z kulinarnych wizytówek ziemi sądeckiej stały się sery dojrzewające spod znaku prawdziwejedzenie.pl. Pochodzą one z zakładu w podkrynickim Łosiu, prowadzonego przez legendarnego przedsiębiorcę branży komputerowej Romana Kluskę. Powstają z mleka owiec hodowanych ekologicznie przez tego przedsiębiorcę, karmionych paszami rzeczywiście wolnymi od GMO. W trakcie produkcji sery dojrzewają w specjalnych warunkach do 2 lat, a nad całym procesem czuwa restrykcyjne laboratorium. Sery zostały wyróżnione Złotym Medalem w konkursie Golden Cheese Poland 2015.

Miłośników wina i tych, którzy o winie dopiero chcą dowiedzieć się więcej zapraszamy na zwiedzanie winnicy i winiarni w Chodorowej. Odwiedzając winnicę można przenieść się do wyjątkowego świata winiarzy, zobaczyć w jaki sposób powstają sądeckie wina i cydr, skosztować ich na miejscu, a nawet wziąć udział w winobraniu. Winnica położona jest na wysokości 300-370 m n.p.m. na południowym stoku o nachyleniu około 17%. Dzięki temu winorośle mają dostęp do promieni słonecznych maksymalnie długo. Zwiedzanie winnicy (po wcześniejszym umówieniu się telefonicznym) wraz z degustacją win trwa ok. 2,5 godziny. Wina z Chodorowej zostały wyróżnione m.in. złotymi medalami na Międzynarodowym Konkursie Galicja Vitis w 2014 i 2015 roku.